Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо уточнення підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню

Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендує парламенту прийняти проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зареєстрований за номером 3062 від 09.08.2013р, щодо уточнення підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Проект Закону розроблено з метою удосконалення положень процесуального законодавства в частині уточнення підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

На сьогодні перелік підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, не є вичерпним.

Так, відповідно до положень статті 117 Господарського процесуального кодексу України, статті 369 Цивільного процесуального кодексу України та статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, зокрема з інших (не визначених) причин.

Відповідно до положень статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Після набрання законної сили судовим рішенням воно набуває ознак загальнообов’язковості, сталості та реалізованості.

Водночас визнання судового рішення таким, що не підлягає виконанню, з підстав, чітко не встановлених законом, породжує неоднозначну та суперечливу судову практику у вказаних категоріях справ або взагалі нерозуміння учасниками судового процесу передумов для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Така невизначеність може призвести до процесуальних зловживань з боку незадоволених судовим рішенням учасників процесу, які шляхом подання відповідних заяв з надуманих підстав затягуватимуть виконання судового рішення.

Таким чином, підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, мають бути позбавлені дискреційних ознак та чітко визначатися процесуальним законодавством.