Постанова Пленуму ВГСУ від 17.12.2013 р. №15 «Про затвердження Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство»

Постановою Пленуму ВГСУ від 17.12.2013 р. №15 затверджено Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство, яке деталізує приписи Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» про досудову санацію боржника.

Положення визначає більш широкий перелік підстав ініціювання процедури досудової санації, включаючи також таку підставу, як наявність ознак неплатоспроможності боржника або її загрози.

Також у Положенні закріплено, що згода власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника на проведення досудової санації боржника має бути оформлена відповідним рішенням, у якому можуть бути встановлені конкретні умови проведення досудової санації, у тому числі порядок задоволення вимог для кредиторів різних категорій, заходи щодо відновлення платоспроможності боржника тощо.

Боржник повинен довести загальний розмір його кредиторської заборгованості. Подання боржником недостовірних відомостей про кредиторську заборгованість є підставою для відмови у затвердженні плану досудової санації. Розмір заборгованості боржника підлягає визначенню виходячи з даних бухгалтерського обліку боржника, які визначаються на підставі документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності боржника, поданих у встановленому порядку до відповідних органів державної влади. Заборгованість боржника також повинна бути підтверджена первинними документами (договорами, актами виконаних робіт, актами приймання-передачі, видатковими накладними тощо). При визначенні розміру заборгованості боржника враховуються тільки зобов'язання, строк виконання яких вже настав, та не враховуються зобов'язання, забезпечені заставою майна боржника.

Усі забезпечені кредитори повинні надати письмову згоду на впровадження плану досудової санації, незалежно від розміру їх грошових вимог. Відомості про забезпечених кредиторів встановлюються на підставі даних державних реєстрів відповідних прав.

Погодження плану досудової санації забезпеченими кредиторами може бути здійснено шляхом вчинення відповідних написів безпосередньо на самому плані досудової санації або шляхом оформлення відповідного рішення забезпеченого кредитора у вигляді окремого документа. У разі якщо такий напис або рішення підписано представником забезпеченого кредитора, до плану досудової санації додається довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника. Відсутність згоди хоча б одного забезпеченого кредитора є підставою для відмови у затвердженні плану досудової санації.

Крім вимог до змісту плану досудової санації, визначених у Законі, план досудової санації обов'язково має містити умови щодо погашення та врегулювання грошових вимог, які виникли після прийняття рішення власником (органом, уповноваженим управляти майном) боржника про надання згоди на проведення досудової санації боржника до затвердження судом плану досудової санації. План досудової санації може передбачати поділ кредиторів, які беруть участь у санації, на категорії кредиторів. В залежності від категорії кредиторів у плані досудової санації може встановлюватися черговість задоволення вимог кредиторів, відмінна від черговості, передбаченої статтею 45 Закону.

Умови плану досудової санації щодо задоволення вимог кредиторів, які не брали участі в голосуванні або голосували проти схвалення плану досудової санації боржника, повинні бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які голосували за схвалення цього плану.

План досудової санації не може містити умов, що будь-яким чином обмежують виплату заробітної плати і нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

Процедура досудової санації може здійснюватися за участю керуючого санацією, який призначається з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Участь керуючого санацією, порядок призначення та його повноваження визначаються у плані досудової санації.

Обов'язок щодо скликання загальних зборів кредиторів покладається на боржника. Про проведення загальних зборів кредиторів кредитори повідомляються боржником шляхом:

- персонального письмового повідомлення кожного кредитора за даними бухгалтерського обліку боржника;

- офіційного оприлюднення оголошення на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України.

Загальні збори кредиторів вважаються повноважними, якщо на них присутні кредитори, що мають не менше ніж дві третини голосів. Право вирішального голосу на загальних зборах кредиторів мають кредитори, крім забезпечених, з грошовими вимогами, що виникли до прийняття рішення власником (органом, уповноваженим управляти майном) боржника про надання згоди на проведення досудової санації боржника. Кредитори мають на загальних зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів за даними бухгалтерського обліку боржника та кратну одній тисячі гривень. Під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода. У загальних зборах кредиторів можуть брати участь із правом дорадчого голосу керівник боржника, представник власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника, забезпечені кредитори, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, керуючий санацією (за його наявності).

Загальними зборами кредиторів має бути прийняте рішення про:

- надання згоди на проведення досудової санації боржника;

- схвалення плану досудової санації.

Рішення загальних зборів кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосували кредитори, які мають право вирішального голосу, загальна сума вимог яких перевищує п'ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку. Прийняті рішення оформлюються протоколом засідання загальних зборів кредиторів, до якого додаються письмові заяви кредиторів про надання згоди на проведення досудової санації боржника та схвалення плану досудової санації. У разі якщо заяву підписано представником, до неї додається довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника.

Положенням також визначено, що окрім документів, передбачених ст. 7 Закону, до заяви про затвердження плану досудової санації повинні також бути додані:

- документи, які підтверджують наявність заборгованості боржника;

- докази письмового повідомлення кредиторів про проведення загальних зборів кредиторів (належним чином завірені копії повідомлення та описи вкладення в поштове відправлення);

- рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про надання згоди на проведення процедури досудової санації;

- рішення забезпеченого кредитора про погодження плану досудової санації (у разі незазначення на плані досудової санації);

- документи, які свідчать про неплатоспроможність боржника або її загрозу (рішення судів про задоволення вимог кредиторів, що набрали законної сили, відповідні постанови органів державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредиторів).

Положення також закріпляє більш широкий перелік підстав для винесення судом ухвали  про відмову в затвердженні плану досудової санації боржника, а саме:

- у разі відсутності ознак неплатоспроможності боржника або її загрози;

- план досудової санації не містить умов щодо погашення та врегулювання грошових вимог, які виникли після прийняття рішення власником (органом, уповноваженим управляти майном) боржника про надання згоди на проведення досудової санації боржника до затвердження судом плану досудової санації.

У разі виникнення після затвердження судом плану досудової санації нової заборгованості, яка свідчить про неплатоспроможність боржника або її загрозу, застосовуються правила, передбачені частиною п'ятою статті 11 Закону, відповідно до яких боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство. Господарський суд за заявою кредитора, вимоги якого виникли після затвердження судом плану досудової санації, може порушити провадження у справі про банкрутство боржника.

На відміну від Закону, Положення закріплює випадки дострокового припинення процедури досудової санації:

- розірвання мирової угоди, умови якої містяться в плані досудової санації;

- визнання недійсною мирової угоди, умови якої містяться в плані досудової санації;

- порушення справи про банкрутство боржника за заявою боржника або кредиторів на підставі заборгованості, яка виникла після затвердження судом плану досудової санації.

Вимоги кредиторів, за якими зроблено розрахунки згідно з умовами плану досудової санації, вважаються погашеними за правилами, встановленими частиною четвертою статті 82 Закону.

У разі невиконання плану досудової санації кредитори можуть пред'явити свої вимоги до боржника в обсязі, передбаченому цим планом. У разі порушення провадження у справі про банкрутство цього ж боржника обсяг вимог кредиторів, передбачених планом досудової санації, визначається в межах, передбачених цим планом, за правилами, встановленими частиною дев'ятою статті 82 Закону.