Верховна Рада України прийняла проект Закону про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополь

Як відомо, громадяни України, в тому числі військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, які відповідно проживають і несуть військову службу на території Кримського півострова, виявилися заручниками військової агресії і окупаційного режиму Російської Федерації. В даний час, на тимчасово окупованій території фактично не діють ні українські закони, ні міжнародні нормативно-правові акти. У зв'язку з чим, виникла гостра необхідність у прийнятті спеціального закону, що встановлює правові механізми і процедури щодо захисту прав і свобод громадян, їх власності, встановлення певних обмежень по в'їзду і виїзду щодо тимчасово окупованої території.

Згідно з частиною другою статті 3 Конституції України головним обов'язком держави, є утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Конституційний Суд України в Рішенні від 24 грудня 2004 року № 22-рп/2004 зазначив, що забезпечення прав і свобод, передбачає, зокрема, законодавче закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод.

У зв'язку з чим, 19.03.2014 року Верховна Рада України зареєструвала законопроект під № 4473-1 «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України».

Відповідно до законопроекту:

- Території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь визначені як окуповані;

- Встановлені обмеження по в'їзду і виїзду на окуповану територію. В'їзд на окуповану територію і виїзд з неї, буде здійснюватися тільки за спеціальними дозволами і через пункти в'їзду-виїзду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

- Угоди, стосовно нерухомого майна, укладені з порушенням вимог законодавства України, вважаються недійсними з моменту їх укладення. Набуття права власності на майно на тимчасово окупованій території допускається тільки у разі спадкування за законом або заповітом, якщо спадкоємець відноситься до однієї з черг спадкоємців за законом України.

- На окупованій території забороняється: господарська діяльність, яка підлягає державному регулюванню; організація залізничних, автомобільних, морських, річкових, поромних, повітряних сполучень; використання державних ресурсів, у тому числі, природних, фінансових, кредитних; здійснення грошових переказів.

- Умисна, добровільна співпраця в будь-якій формі з окупаційною державою або її представниками на шкоду державним інтересам України, буде вважатися державною зрадою, караною кримінальною відповідальністю.

- Кримінальний кодекс України доповнено статтями за порушення обмежень (заборон) економічної діяльності на окупованій території України, а також за порушення порядку в'їзду на окуповану територію і виїзду з неї.