телефон +380 (50) 401 8444
Європейська комісія «За демократію через право» дійшла висновку, що Кримський референдум порушує не лише основи Конституції України, а й базові міжнародні принципи щодо територіальної цілісності та суверенітету суб'єктів міжнародного права.
Крім того, на сесії Венеціанської комісії було оголошено висновок щодо відповідності міжнародним стандартам та законопроекту Російської Федерації про приєднання до федерації нових суб'єктів. У ньому акцентовано увагу, що РФ, приймаючи подібні рішення, порушує базові міжнародні принципи територіальної цілісності країн. У зв'язку з чим, Венеціанська комісія закликала російську владу утриматися від прийняття даного законопроекту.
Вищевикладене було підтверджено Міністром Юстиції України Павлом Петренко, який у свою чергу додав, що «Приєднання тієї чи іншої території можливе лише за міжнародним договором, укладеним між двома державами. І ні за яких обставин, не в односторонньому порядку, а тим більше - з застосуванням військової сили».
Необхідно відзначити, що оцінка експертами Венеціанської Комісії рішення Верховної Ради АРК співзвучна з оцінкою даного рішення органами державної влади України. Про що також свідчить рішення Конституційного суду України від 21 березня 2014 року, яким останній визнав не відповідним Основному закону країни Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, прийняту Верховною Радою АРК 11 березня 2014р . У своєму рішенні КСУ зазначив, що Конституція України не передбачає права окремої частини громадян, у тому числі національних меншин, на одностороннє самовизначення, в результаті якого відбувається зміна території України як унітарної держави. Також зазначив, що питання зміни меж України має вирішуватися на всеукраїнському референдумі, призначеному Верховною радою України. Виходячи з цього, КСУ визнав, що Верховна рада АРК, прийнявши Декларацію, вийшла за межі своїх повноважень.