Правовий висновок Верховного Суду України щодо допуску цивільної справи до провадження і розгляду її Верховним Судом України

Рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ може бути переглянуто Верховним Судом України у разі неоднакового застосування судом ( судами ) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального закону, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах. Також, ВСУ вправі переглянути рішення ВССУ у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом. При цьому, рішення про допуск справи до перегляду в ВСУ приймає Вищий спеціалізований суд України.

23.04.14 р. Верховний Суд України, при розгляді справи у спорі про поновлення на роботі, оплату вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, зробив висновок відносно допуску справи до провадження Верховного суду України для її розгляду.

Так, згідно з п. 5.2. мотивованої частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. № 17-рп/2011 у справі за конституційним зверненням 54-х народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», Кримінально- процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ на стадії допуску не уповноважений оцінювати обґрунтованість змісту заяви, а перевіряє її відповідність вимогам процесуального закону. Зокрема, Вищий спеціалізований суд України встановлює, чи подана скарга належним суб'єктом, чи є відповідні ухвали Вищого спеціалізованого суду, і вирішує питання про наявність неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї ж норми матеріального права в аналогічних правовідносинах.

Таким чином, справа може бути переглянуте по всім доводам заяв з посиланням на всі судові рішення щодо неоднакового застосування норм матеріального права, які додані до заяви, незалежно чи висловлена правова позиція щодо правильності застосування норми матеріального права у судовому рішенні прийнятому по суті або у визначенні суду про передачу справи касаційним судом на новий розгляд.

Іншими словами, для перегляду мають бути дотримані процесуальні норми. Оцінку дотриманню норм матеріального права надає Верховний Суд України.