Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України»

31 липня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України». 

До Податкового кодексу України внесено наступні зміни:

        1) Пункт 49.4 статті 49 доповнено положенням про те, що податкова звітність з податку на додану вартість подається до контролюючого органу усіма платниками в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.                                        

        2) Внесено зміни до пункту 181.1 статті 181, а саме збільшено з 300 000 до 1 000 000 грн. суму від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нараховану (сплачену) особі протягом останніх 12 календарних місяців (без урахування ПДВ), в разі отримання якої особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання), крім особи, яка є платником єдиного податку. 

       3)  Доповнено пункт 188.1 статті 188 положенням про те, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерському обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни) за виключенням товарів(послуг), ціна на які підлягають державному регулюванню, та газу, який постачається для потреб населення. 

        4) Закріплено обов’язок реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. 

       5) Змінено перелік критеріїв, яким повинен відповідати платник податків для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ. Так, згідно нової редакції пункту 200.19 статті 200 право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники податку, які відповідають одночасно таким критеріям:

- не перебувають у судових процедурах банкрутства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

- юридичні особи та фізичні особи - підприємці включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і до цього реєстру стосовно них не внесено записів про:

а) відсутність підтвердження відомостей;

б) відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання);

в) прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

г) визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи;

ґ) припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує у дванадцять разів суму податку, заявлену до відшкодування та:

а) здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників податку з квартальним звітним періодом - протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів)) та/або

б) здійснили інвестиції в необоротні активи у розмірах не менше ніж 3 мільйони гривень протягом останніх 12 календарних місяців.

- не мають податкового боргу;

- великий платник податків не декларував від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками останнього звітного (податкового) року. 

      6) Також, скасовується обов’язок продавця видавати покупцеві податкову накладну в паперовому вигляді. Відповідно до пунктів 201.1, 201.4 статті 201 платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану у Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця. 

       7) Пункт 201.10 статті 201 доповнено наступним положенням: платник податку має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума ПДВ не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті  200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті  200-1 цього Кодексу,  є меншою, ніж сума податку у податковій накладній, яку платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів зі свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. 

      8) Статтю 201 доповнено новим пунктом 201.11-1 такого змісту: платник податку веде реєстр виданих та отриманих документів, зазначених в пункті 201.11 цієї статті. Платники податку у складі податкової звітності з цього податку подають контролюючому органу копії записів у таких реєстрах за такий період в електронному вигляді. Форма, порядок заповнення і подання такого реєстру встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу. 

        9) Скасовано дію спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а саме на лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини (колод, стовпів, жердин), одержання паливної деревини; вирубування (дерев) лісу з метою приведення земель у придатність для сільськогосподарського виробництва. 

       10) Збільшено ставки акцизного податку на тютюнові вироби, збільшено мінімальне акцизне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку з тютюнових виробів. 

       11) Продукти з вмістом спирту етилового 8,5 % об'ємних одиниць та більше віднесено до алкогольних напоїв, на ці продукти також запроваджено акцизний податок. 

       12) Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлено акцизний податок на альтернативне моторне паливо.

       13) Збільшено до 31 грудня 2014 року період звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України зернових культур (товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД) та технічних культур (товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД), крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з податком на додану вартість.

        14) З 1 листопада 2014 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні, незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній. 

        15) Скасовано положення, відповідно до якого до 01.01.2021 р. звільнялись від оподаткування прибуток суб'єкта господарської діяльності, отриманий від надання готельних послуг у готелях категорій "п'ять зірок", "чотири зірки" і "три зірки", у тому числі новозбудованих чи реконструйованих або в яких проведено капітальний ремонт чи реставрація існуючих будівель і споруд; прибуток, отриманий від основної діяльності підприємств галузі електроенергетики, які виробляють електричну енергію виключно з відновлювальних джерел енергії.

      16) Збільшено ставки плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу.

      17) Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір. Платниками збору є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Ставка збору становить 1,5% від об'єкта оподаткування.

Крім того, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне  соціальне страхування». А саме запроваджено норму, згідно якої Верховна Рада України встановлює розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування затверджуються Кабінетом Міністрів України.