Правовий висновок Верховного Суду України у спорі про визнання недійсними рішень, статутів товариства та договорів

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у господарських справах 2 вересня 2014 року під час розгляду справи № 3-39 гс 14 про визнання рішень, статутів товариства та договорів недійсними дійшов висновку, що підставою для визнання рішення загальних зборів учасників господарського товариства недійсним може бути неповідомлення учасника товариства про скликання та проведення загальних зборів в установленому статутом порядку.

Свою позицію ВСУ обґрунтовує тим, що такі дії є безумовним порушенням прав учасника господарського товариства передбачених ст. 10 Закону «Про господарські товариства», а саме права брати участь в управлінні товариством через діяльність у його вищому органі – загальних зборах.

Отже, ВСУ під час розгляду зазначеної справи встановив, що рішенням загальних зборів учасників товариства Позивача було виключено зі складу учасників товариства у зв’язку з невиконанням зобов’язань перед товариством, невиконанням вимог установчих документів і рішень загальних зборів товариства.

Позивач, оскаржуючи прийняте рішення учасників товариства посилається на те, що його не повідомили належним чином про проведення загальних зборів на якому його було виключено зі складу товариства, а тому він не міг взяти участь у них особисто або через свого представника. Крім того, виключення позивача зі складу учасників товариства відбулося за відсутності підстав, передбачених ст. 64 Закону України «Про господарські товариства», які б свідчили про систематичне невиконання або неналежне виконання обов’язків перед товариством чи про перешкоджання досягненню цілей товариства, що підтверджується матеріалами справи, а саме відсутністю доказів.

За положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України «Про господарські товариства» учасники товариства мають право: брати участь в управлінні товариством в порядку, визначеному установчими зборами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати  його частку (дивіденди); вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; здійснити відчуження часток у статутному капіталі або цінних паперів.

Відповідно до ч. 5 ст. 61 цього Закону про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Аналіз наведених норм матеріального права дають підстави для висновку, що одним із гарантованих прав учасника товариства є його участь в управлінні товариством через діяльність у вищому органі товариства - загальних зборах. Неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому статутом порядку є грубим порушенням його прав, що може бути підставою для визнання рішень загальних зборів господарського товариства недійсними. Неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням  прав, передбачених ст. 10  Закону України «Про господарські товариства».