телефон +380 (50) 401 8444
25 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято за основу проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» щодо посилення захисту прав позичальників».
Так, ще 03.06.2014 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті».
З метою запобігання важким соціальним наслідкам, спричиненим девальвацією національної валюти України, цим Законом було заборонено примусово стягувати (відчужувати без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави згідно із статтею 4 Закону України "Про заставу" та/або предметом іпотеки згідно із статтею 5 Закону України "Про іпотеку", якщо таке майно виступає як забезпечення зобов’язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами - резидентами України в іноземній валюті, за умови, що:
- таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, яке перебуває в іпотеці, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно;
- загальна площа такого нерухомого житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 кв. метрів для квартири та 250 кв. метрів для житлового будинку.
Однак, всупереч вказаним вище нормам, відбуваються масові порушення прав особи на житло через ігнорування вимог цього Закону у нотаріальній практиці, зокрема неодноразово виникають ситуації, коли через вчинення виконавчого напису нотаріуса особа позбавляється свого єдиного житла.
У звязку з чим, даним законопроектом №1610 від 24.12.2014 р. пропонується внести зміни до цього закону, якими
- заборонити стягувати у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріусу нерухоме житлове майно, що відповідає критеріям, визначеним у цьому Законі;
- заборонити примусове виселення мешканців такого житлового майна у будь-якому порядку;
- заборонити стягувати у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріусу інше майно (майнові права), яке відповідно до законодавства або кредитного договору підлягає стягненню з позичальника, зазначеного у цьому Законі, при недостатності коштів, одержаних стягувачем від реалізації (переоцінки) предмета застави (іпотеки).
Вказаний законопроект розроблено з метою захисту прав людини, зокрема для недопущення порушення права на житло, підвищення довіри громадян до держави та забезпечення практичної можливості реалізації прав людини на повагу до її житла та його недоторканість. Прийняття законопроекту має на меті мінімізувати випадки безпідставного позбавлення житла, зменшити кількість безпритульних осіб, що матиме наслідком скорочення бюджетних видатків на їх соціальних захист, підвищити ефективність захисту прав дітей, утвердити в українському суспільстві основоположні принципи захисту прав людини, що підвищить авторитет України на міжнародному рівні.