Податкова реформа

Суть змін, внесених законом, наступна:

1. Скорочено кількість податків з 22 до 9, з яких залишились ПДВ, податок на прибуток, ПДФО, акцизний податок, рентна плата, мито, екологічний податок (загальнодержавні податки), а також податок на майно (який включає податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортний податок; плату за землю) та єдиний податок (місцеві податки).

2. Передбачена нова модель податку на нерухоме майно. Цей податок буде нараховуватися на житлову нерухомість тільки щодо об'єктів, які перевищують 60 кв м квартири, і 120 кв м – для будинків. Розмір податку на інше (нежитлове) нерухоме майно будуть визначати органи місцевого самоврядування від 0 грн до 24,36 гривень за кв м. При цьому, промислові і виробничо-господарські приміщення, МАФи і ринки взагалі не будуть оподатковуватися.

3. Введено податок на автомобілі - як дизельні, так і бензинові машини з об'ємом двигуна більше 3 тис. куб. см, віком до 5 років. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль.

4. Запроваджено оподаткування великих зарплат. Для доходів до 10 мінімальних заробітних плат застосовується ставка ПДФО - 15%. Для доходів понад 10 МЗП - 20% з суми перевищення.

5. Підвищено ставку ПДФО для пасивних доходів (процентів, інвестиційного прибутку, роялті тощо) з 15% до 20%; 5 % – для доходів у вигляді дивідендів по акціям та корпоративним правам, виплачених резидентами – платниками податку на прибуток підприємств (окрім доходів у вигляді дивідендів по акціям, інвестиційним сертифікатам, які виплачуються інститутами спільного інвестування), 20% - виплачених підприємствами, які не сплачують податок на прибуток.

6. Оподаткування високих пенсій (якщо вони перевищують 3 мінімальні зарплати) і лотерей - на рівні 10%.

7. Місцеві органи виконавчої влади стягуватимуть акцизний податок до 5% від обсягу реалізації алкоголю, тютюнових виробів та палива.

8. До 1 січня 2016 року ставки рентної плати за користування надрами для природного газу, який реалізується не для потреб населення, видобутого з покладів до 5 км збільшується з 28% до 55 %. З покладів понад 5 км рентна плата підвищується з 15% до 28 %. Під час виконання договорів про спільну діяльність, незалежно від глибини видобутку рентна плата становитиме з 1 кварталу 2015 р. - 60%, 2 кварталу - 65%,  з 3 кварталу 2015 г. - 70%.

9. Передбачається не повертати ПДВ при експорті зерна нікому - ні сільгоспвиробникам, ні трейдерам, але залишити спеціальний режим щодо оподаткування агровиробників.

10. Застосування загальних умов оподаткування для інститутів спільного інвестування. Так, оподатковуватимуться отримані фізичною особою доходи від інститутів спільного інвестування за ставкою 20%. Для юридичних осіб ці доходи включаються в базу оподаткування.

11. Закон передбачає обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій з 1 липня 2015 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі, за коштами пересувної мережі, з 1 січня 2016 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі з 1 січня 2016 року.

12. Закон також передбачає дію норм щодо безспірного стягнення коштів з рахунків і готівки по самостійно задекларованих платником податків податкових зобов'язаннях виключно на перше півріччя 2015 року, якщо сума податку перевищує 5 млн. грн. і якщо немає узгоджених податкових зобов'язань з боку держави по відношенню до цього платника податків.

13. У  2015  та  2016  роках  перевірки  підприємств,  установ  та  організацій,   фізичних  осіб-підприємців   з  обсягом  доходу  до 20 000 000  гривень  за  попередній   календарний   рік   контролюючими  органами здійснюються  виключно  з  дозволу Кабінету  Міністрів  України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:

- з 1 січня 2015 року на перевірки суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

- з 1 липня 2015 року на перевірки ФОП - платників єдиного податку другої і третьої груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

14. З 1 лютого 2015 року діятиме у тестовому режимі система електронного адміністрування ПДВ. Повноцінно механізм може запрацювати у ІІ півріччі 2015 року. Державна фіскальна служба щомісяця на своєму сайті буде публікувати список боржників та суми боргу по всіх податках всіх суб'єктів підприємницької діяльності.

 

15. Відповідно до прийнятого ВРУ 29 грудня 2014 року Закону України «Про реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці» передбачено зниження розміру єдиного соціального внеску з 41% до 16,4%. Якщо підприємство збільшує фонд оплати праці на 30%, якщо заробітна плата на цьому підприємстві перевищує три мінімальні заробітні плати, і підприємство виконує всі умови по детінізації, тобто фактично збільшує розмір заробітньої плати, тоді воно починає платити єдиний соціальний внесок у розмірі 16,4%, а не 41%, як є сьогодні.

 

16. Також, 29 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Основні положення Закону наступні:

У 2015 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2015 року становитиме 1176 гривень, з 1 грудня – 1330 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років з 1 січня 2015 року – 1032 гривень, з 1 грудня – 1167 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2015 року – 1286 гривень, з 1 грудня – 1455 гривень;

працездатних осіб з 1 січня 2015 року – 1218 гривень, з 1 грудня – 1378 гривні;

осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2015 року – 949 гривень, з 1 грудня – 1074 гривень.

Мінімальна заробітна плата у 2015 році становитиме з 1 січня - 1218 гривень, з 1 грудня – 1378 гривень.

У 2015 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 %, для дітей - 85 %, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 % відповідного прожиткового мінімуму.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у 2015 році не може бути більше ніж 75 % від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.

У 2015 році здійснюється виплата державної соціальної допомоги, передбаченої пунктом 1-1 статті 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Максимальний місячний розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працівників органів державної влади та інших державних органів (крім Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції), утворених органами державної влади та органами місцевого самоврядування підприємств, установ та організацій, суддівської винагороди обмежується 15 розмірами мінімальної заробітної плати (виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата часу щорічної відпустки не враховується у зазначеному максимальному розмірі). Також, законом встановлено перелік осіб, до яких не застосовується дане обмеження.

Народним депутатам України та членам Кабінету Міністрів України (крім тих, які очолюють міністерства, підрозділи яких беруть участь у проведенні антитерористичної операції) місячна заробітна плата нараховується лише у розмірі посадового окладу.