телефон +380 (50) 401 8444
Верховний Суд України, під час розгляду цивільної справи № 6-244цс14 про визнання права власності на нежитлові приміщення, дійшов висновку, що захист прав позивачки (інвестора) шляхом визнання за нею права власності на новостворене майно в судовому порядку є не обґрунтованим, якщо забудовником відповідно до умов договору інвестування вже оформлене право власності цього майна за інвесторами.
Свій висновок ВСУ обґрунтовує наступним.
Дійсно, ст. 392 ЦК України передбачена можливість власника звернутись з позовом до суду про визнання права власності на майно. Але ця стаття містить вичерпний перелік підстав для такого звернення, а саме, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує право власності.
В той же час, відповідно до частини першої статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів.
В даному ж випадку право власності інвестора на нежитлові приміщення не оспорюється, більше того воно визнається забудовником, та виконавчим комітетом було ухвалено рішення про оформлення права власності за інвесторами, у зв’язку з чим висновок суду про необхідність захисту прав позивачки шляхом визнання за нею права власності на новостворене майно на підставі статті 392 ЦК України не можна визнати обґрунтованим.