телефон +380 (50) 401 8444
Верховним Судом України 7 липня 2015 було розглянуто справу № 21-334а15 за позовом прокурора в інтересах держави до банку про стягнення заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованої за період з 1 січня по 25 листопада 2009 року.
У ході судового розгляду даної справи судом було встановлено, що за результатами перевірок банку з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів ПФУ, управлінням ПФУ були складені акти від 11 грудня 2009 і 17 листопада 2010 року.
Так, Верховним судом України було встановлено, що акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні ст. 17 КАС, не викликає виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялась, тому його висновки не можуть бути предметом спору.
Відсутність спірних відносин, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акту, в тому числі і оцінка дій посадових осіб контролюючого органу щодо його складання, виклад у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору про оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.
Таким чином, з вищезазначеного випливає, що в даному випадку стягнення страхових внесків необхідно проводити відповідно до спеціального законодавства, яке регулює дану сферу взаємин, зокрема, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».