телефон +380 (50) 401 8444
На сьогоднішній день, в органах державної виконавчої служби, склалася неоднозначна практика щодо примусового виконання рішень судів про стягнення заборгованості за договорами банківського вкладу в іноземній валюті. А саме, щодо валюти та самого механізму стягнення.
Міністерство юстиції України, своїм листом № 6878-0-30-15/20 від 03.07.2015р., довело до відома державних виконавців, що у разі ухвалення судом рішення про стягнення боргу в іноземній валюті стягненню, під час примусового виконання, підлягає саме іноземна валюта, визначена цим рішенням. При цьому, у разі виявлення коштів у гривнях чи іншій валюті державний виконавець дає доручення про купівлю відповідної валюти (валюти боргу відповідно до рішення суду) та перерахування її на валютний рахунок органу державної виконавчої служби.
Така позиція обґрунтовується тим, що чинне законодавство не встановлює обмежень щодо можливості використання в Україні грошових одиниць іноземних держав та іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Також, Пленум Верховного Суду України своєю постановою № 14 від 18.12.2009р. “Про судове рішення у цивільній справі” роз’яснив, що суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті з правовідносин, які виникли при здійсненні валютних операцій.
Таким чином, стягнення заборгованості за кредитним договором чи договором банківського вкладу в іноземній валюті, якщо саме вона надавалась за договором і позивач просить стягнути суму у валюті - не суперечить чинному законодавству України.
Окрім цього, з огляду на зазначене, разом зі стягненням заборгованості в іноземній валюті стягнення процентів за банківським вкладом здійснюється також в іноземній валюті, оскільки такий процент є не фінансовою санкцією, а платою за користування грошима.