Суд вправі без попереднього повідомлення іпотекодержателя вирішувати питання про виселення мешканців з іпотечного майна. Рішення про виселення приймається одночасно з прийняттям рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки (Висновок ВСУ).

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 09 вересня 2015 року ухвалив постанову у справі № 2-455цс15, предметом якої був спір про звернення стягнення на предмет іпотеки та виселення.

Приймаючи постанову по справі, суд виклав свою правову позицію та зазначив, що зі змісту частини третьої статті 109 Житлового кодексу Української РСР, частини третьої статті 33, частин першої, другої статті 39, частин першої, другої статті 40 Закону України від 5 червня 2003 року № 898-IV «Про іпотеку» убачається, що вимога письмового попередження про добровільне звільнення житлового приміщення стосується лише такого способу звернення стягнення на предмет іпотеки, як позасудове врегулювання на підставі договору, і не застосовується в порядку звернення стягнення за рішенням суду. Задоволення позову про виселення мешканців з переданого в іпотеку житлового приміщення не залежить від дотримання іпотекодержателем частини другої статті 40 Закону України «Про іпотеку». З урахуванням частини другої статті 39 цього Закону відповідне рішення може бути прийняте судом (за заявою іпотекодержателя) одночасно з прийняттям рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки.