телефон +380 (50) 401 8444
Відсутність згоди одного з подружжя на укладення іншим договору, щодо розпорядження спільним майном - не є достатньою підставою для визнання таких договорів недійсними.
У Верховному Суді України перебувала на розгляді справа про визнання договору іпотеки недійсним. Позовні вимоги ґрунтувались на тому, що після укладання спірного договору, рішенням місцевого суду, яке набрало законної сили, встановлено факт проживання позивача з жінкою однією сім’єю, а предмет іпотеки визнано їх спільною сумісною власністю, у зв’язку з чим, в порушення ст. 6 Закону України «Про іпотеку», договір іпотеки було укладено без її письмової згоди, посвідченої нотаріально.
Проте, під час розгляду цієї справи ВСУ дійшов висновку, що для визнання іпотечного договору недійсним судам необхідно, окрім встановлення відсутності згоди одного з подружжя на укладення іншим договору щодо розпорядження спільним майном, також встановити, що той з подружжя, який уклав договір щодо спільного майна, та третя особа - контрагент за таким договором, діяли недобросовісно, зокрема, що третя особа знала чи за обставинами справи не могла не знати про те, що майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності, і що той з подружжя, який укладає договір, не отримав згоди на це другого з подружжя.
Як вже зазначалось вище, факт проживання позивача з жінкою однією сім’єю та того, що предмет іпотеки визнано їх спільною сумісною власністю встановлений судом вже після укладання спірного договору, а отже сторони, під час його укладання діяли добросовісно.