телефон +380 (50) 401 8444
На підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Основним видом містобудівної документації на місцевому рівні є генеральний план населеного пункту. План зонування території населеного пункту може розроблятися у складі генерального плану цього населеного пункту. Законом також передбачено, що фінансування робіт з планування територій населених пунктів, районів у містах, кварталів, проведення містобудівного моніторингу, створення і ведення містобудівного кадастру відповідних територій здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів або інших джерел, не заборонених законом.
Виходячи зі змін, внесених до ч. 3-4 ст. 24 Закону, які набрали чинності з 01 січня 2013 р., у разі відсутності плану зонування або детального плану території, зміна цільового призначення та передача земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у користування або власність, забороняється.
Враховуючи, що сам процес розробки та затвердження плану зонування або детального плану території потребує не малих витрат коштів з місцевого бюджету та займає достатньо тривалий час (з огляду на орієнтовну середню мінімальну вартість розробки планів зонування території (16,7 тис. грн./1 км2) та загальну площу земель у межах населених пунктів (7,4 млн. га), для розробки та затвердження планів зонування усіх 29794 населених пунктів України, в тому числі 459 міст, 885 СМТ та 28450 сільських населених пунктів, необхідно 1,2 млрд. грн.), витрачання коштів з місцевого бюджету на формальне приведення у відповідність до Закону містобудівної документації у невеликих населених пунктів є нераціональним.
З метою вдосконалення державної політики у сфері містобудування, забезпечення сприятливих умов розвитку містобудівної діяльності та міського господарства, розроблений проект Закону «Про внесення змін до ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Законопроектом пропонується у невеликих населених пунктах України (до 10 тисяч населення), за винятком окремих населених пунктів визначених Урядом, скасувати заборону зміни цільового призначення та передачі земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у користування або власність у разі відсутності плану зонування або детального плану території, що передбачена статтею 24 Закону.
Таким чином, прийняття проекту закону призведе до розблокування передачі у власність, надання у користування, зміни цільового призначення земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для містобудівних потреб у 17,6% міст України, 93,2% селищ міського типу України та майже 99% сіл України.