телефон +380 (50) 401 8444
18 червня 2013 р. Верховна Рада України зареєструвала законопроект № 2328а «Про внесення змін до статті 78 Закону України "Про виконавче провадження" (щодо належного повідомлення боржника про час, дату примусового виселення)».
Проектом закону пропонується викласти частину 3 ст. 78 цього Закону у новій редакції, змінивши спосіб повідомлення про примусове виселення, передбачивши для цього рекомендовані листи з повідомленням про вручення чи особисте вручення повідомлення про виселення боржникові.
Необхідність у вказаному законопроекті виникла, у зв’язку з тим, що діюче законодавство містить норму, якою передбачено право боржника на самостійне виконання рішення суду про примусове виселення боржника в строк до п'ятнадцяти днів та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення, розпочинається примусове виконання цього рішення. Але, разом з тим не уточнено, яким саме способом державний виконавець повинен письмово повідомити боржника про день і час примусового виселення.
Тобто норми діючого закону передбачають достатність відправлення такого повідомлення звичайним листом за адресою, за якою має здійснюватися виселення, чи за іншою встановленою адресою. При цьому досить часто боржник не отримує повідомлення про дату та час примусового виселення, а тому не має можливості самостійно виселитися або хоча б бути присутнім при виселенні.
У разі якщо виконання рішення здійснюється за відсутності осіб, які підлягають виселенню, їх власне майно передається для зберігання стороннім особам, визначеним державним виконавцем.
Передане для зберігання майно боржника видається йому державним виконавцем після відшкодування боржником витрат, пов'язаних із зберіганням такого майна. У разі якщо боржник відмовляється відшкодувати витрати, пов'язані із зберіганням майна, вони компенсуються за рахунок реалізації частини майна боржника.
Тому, оскільки примусове виселення, окрім самого виселення, тягне за собою додаткові несприятливі наслідки для боржника, з метою недопущення порушення прав та свобод боржника необхідно змінити спосіб повідомлення осіб, що підлягають примусовому виселенню, а саме зобов’язати державного виконавця надсилати повідомлення про виселення не звичайними, а рекомендованими листами з повідомленням про вручення чи особисто вручити боржнику повідомлення про примусове виселення.