телефон +380 (50) 401 8444
Законопроект закріплює порядок припинення договорів оренди землі, в тих випадках, коли змінились засновники господарських товариств. Для цього пропонується на стадії укладення договору оренди земельної ділянки зобов’язати орендаря надати орендодавцю, для внесення в текст договору як одну із істотних його умов перелік юридичних та фізичних осіб, які є учасниками, членами, засновниками, акціонерами орендаря – власниками частки в статутному капіталі понад 10%. Ці відомості надаються без зазначення розміру часток (пакетів акцій), що належать юридичним та/або фізичним особам в статутному капіталі орендаря.
Договір оренди землі вважається розірваним при зміні складу засновників, учасників, членів, акціонерів юридичної особи - орендаря, які є власниками понад 10% від його статутного капіталу, його реорганізації, зміні організаційно-правової форми чи входження в господарські об’єднання, про що орендар зобов’язаний повідомити орендодавця в письмовій формі у 30-денний строк з моменту державної реєстрації таких змін, або якщо орендодавцю стало про це відомо.
Датою припинення дії договору вважається дата державної реєстрації угоди про дострокове розірвання договору оренди землі, для посвідчення якої орендар має звернутись до відповідних органів державної реєстрації у місячний строк. Дія цієї норми не поширюється на зміну складу засновників, учасників, членів, акціонерів, яка пов’язана з успадкуванням корпоративних прав. Така угода про дострокове розірвання договору оренди землі є невід’ємною частиною договору оренди землі.
Крім того, законопроектом також пропонується змінити порядок передачі земельної ділянки в суборенду. Так, орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем в суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця після повідомлення орендодавця про намір орендаря передати земельну ділянку в суборенду, орендар не отримає на це письмову згоду орендодавця, орендована земельна ділянка або її частина не може бути передана в суборенду. Відсутність письмової згоди орендодавця на передачу земельної ділянки в суборенду є підставою для відмови в державній реєстрації договору суборенди земельної ділянки. Передача орендарем земельної ділянки в суборенду без письмового погодження орендодавця є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки.
Прийняття даного законопроекту надасть можливість ліквідувати прогалину у земельному законодавстві щодо передачі (шляхом продажу корпоративних прав) угоди оренди земельного паю іншому орендареві, відмінному від того з ким розпорядник (власник) паю уклав таку угоду. Запровадження норм законопроекту сприятиме захисту власників земельних ділянок, які уклали договори оренди землі, врегулюванню відносин при зміні особи орендаря в орендних земельних відносинах та забезпечить належне дотримання сторонами своїх обов’язків.