30.08.2013р. Верховною Радою України зареєстровано законопроект №3153 «Про внесення змін до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» (щодо приведення її діяльності до європейських стандартів).

Законопроект передбачає внесення змін до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" з метою реформування української системи пенітенціарних установ та надання їй суто цивільного статусу, позбавленого усяких ознак мілітаризованої структури.

У зв’язку з цим, проект Закону передбачає у назві та тексті слова "Державна кримінально-виконавча служба України" в усіх відмінках та числах замінити словами "Державна пенітенціарна служба України" у відповідному відмінку та числі. У тексті слова "працівники кримінально-виконавчої служби" в усіх відмінках та числах замінити словами "працівники пенітенціарної служби" у відповідному відмінку та числі, а слова "кримінально-виконавчої служби" в усіх відмінках та числах замінити словами "пенітенціарної служби" у відповідному відмінку та числі. Також пропонується виключити з підпункту 5 частини другої статті 13 слова "які мають спеціальні звання рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України".

Також проект Закону передбачає ліквідацію оперативних та інших підрозділів, які відповідно до закону діють у складі органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів. Призначених для їх охорони та запобігання і припинення дій, що дезорганізують роботу виправних установ та передачу цих функцій особовому складу воєнізованих формувань установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, а також припинення використання воєнних звань та воєнної уніформи співробітниками пенітенціарної системи.

Крім того, законопроектом пропонується вирішити питання пов’язаних з реорганізацією воєнізованих формувань органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів. Так, передбачається установити, що воєнізовані формування установ виконання покарань та слідчих ізоляторів утворюється на базі та за рахунок чисельності підрозділів, які відповідно до закону діють у складі органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів. Воєнізовані формування установ виконання покарань та слідчих ізоляторів є правонаступником підрозділів, які відповідно до закону діють у складі органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, призначених для їх охорони та запобігання і припинення дій, що дезорганізують роботу виправних установ.

Таким чином у частині першій Статті 14, та в усіх інших частинах та абзацах Закону, пропонується замінити слова "рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби)" на "особи, які працюють у воєнізованих формуваннях Державної пенітенціарної служби України"; у частині четвертій слова "рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби" замінити словами "у воєнізовані формування Державної пенітенціарної служби України"; у частині п’ятій слова "рядового чи начальницького складу кримінально-виконавчої служби" замінити словами "яка зарахована на посаду до воєнізованого формування установи виконання покарань"; у частині шостій запропоновано присвоювати наступні спеціальні звання:

головний державний радник пенітенціарної служби,

державний радник пенітенціарної служби I рангу,

державний радник пенітенціарної служби II рангу,

державний радник пенітенціарної служби III рангу,

радник пенітенціарної служби I рангу,

радник пенітенціарної служби II рангу,

радник пенітенціарної служби III рангу,

інспектор пенітенціарної служби I рангу,

інспектор пенітенціарної служби II рангу,

інспектор пенітенціарної служби III рангу.

Також виключено частину сьому цієї ж статті, а у частині восьмій, та в усіх інших частинах та абзацах Закону слова "рядового і начальницького складу" замінено словами "які зараховані на посади у воєнізованих формуваннях Державної пенітенціарної служби України".