телефон +380 (50) 401 8444
Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, таким чином, щоб надати можливість особам, над якими встановлено опіку, звертатися до суду із заявою про звільнення опікуна від його повноважень, зняти перешкоди для звернення недієздатної особи до суду з клопотанням про припинення застосування до неї примусових заходів медичного характеру.
Таким чином Законодавець пропонує доповнити Статтю 41 ЦКУ новою частиною - п’ятою, якою надати право недієздатним фізичним особам звертатися до суду із заявами та клопотаннями, а саме:
1) з заявою про скасування рішення суду про визнання її недієздатною та поновлення її цивільної дієздатності;
2) з клопотанням про поновлення або продовження пропущених процесуальних строків у справі про визнання цієї особи недієздатною;
3) з заявою про звільнення опікуна;
4) з клопотанням про припинення застосування до неї примусових заходів медичного характеру».
Частину першу статті 39 ЦПК доповнено реченням про те, що суд може залучити до участі в таких справах фізичних осіб, визнаних недієздатними.
Частину третю статті 76 ЦПК доповнено абзацом, відповідно до якого особа, що викликається в суд у справі про визнання її недієздатною або обмеженою у цивільній дієздатності, отримує повістку особисто. Вручення повістки у справі про визнання адресата недієздатним або обмеженим у цивільній дієздатності іншим особам не допускається.
У пункті 1 частини першої статті 207 ЦПК, через кому, доповнено словами «за винятком заяви цієї особи про скасування рішення суду про визнання її недієздатною та поновлення її цивільної дієздатності, клопотання про поновлення або продовження пропущених процесуальних строків у справі про визнання цієї особи недієздатною, заяви цієї особи про звільнення опікуна, клопотання про припинення застосування до цієї особи примусових заходів медичного характеру».
У частині першій статті 240 ЦПК після слів «за участю» доповнено словами «самої фізичної особи». Також змінено редакцію другого речення та викладено у такій редакції: «Фізична особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, повинна бути викликана в судове засідання для надання їй можливості викласти свою позицію особисто, якщо це можливо за станом її здоров'я».
Також Законодавець пропонує надати право недієздатній особі звертатись до суду з заявою про скасування рішення про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану, про що свідчить доповнення частини четвертої статті 241 ЦПК після слів «за заявою» словами «самої фізичної особи». Новим абзацом цієї ж частини встановлено порядок розгляду таких заяв, а саме: «Справи про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була обмежена у цивільній дієздатності чи визнана недієздатною, розглядається судом у порядку, встановленому статтею 240 цього Кодексу».