телефон +380 (50) 401 8444
Законопроектом «Про житлові товариства» пропонується визначити спільне майно багатоквартирного будинку, до якого належить й земельна ділянка під будинком разом з прибудинковою територією, а також встановити режим спільної часткової власності на спільне майно багатоквартирного будинку.
Положення проекту закону «Про житлові товариства» визначають право власників приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об’єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, які призначені для спільного використання власниками приміщень в цих будинках створювати житлові товариства; встановлюють процедуру поділу такого товариства, а також виділу з товариства окремого будинку. Участь у товаристві виникає у власника приміщення лише на підставі заяви про вступ до товариства, а будь-які інші умови набуття участі у товаристві є нікчемними. Законопроект розширює права власників приміщень у багатоквартирному будинку, встановлюючи, що незалежно від участі у товаристві вони мають право отримувати від органів управління товариства інформацію про діяльність товариства, пред’являти вимоги до товариства відносно якості експлуатації багатоквартирного будинку та його утримання, оскаржувати в суді рішення органів управління товариства, та інші. Однак, брати участь в управлінні товариством, обирати та бути обраними до органів управління товариства мають право лише учасники товариства. Крім того, з метою усунення недобросовісності в управлінні, законопроект встановлює, що членом правління не має право бути особа, яка здійснює управління багатоквартирним будинком, а також член ревізійної комісії (ревізор) товариства.
Законопроект значно розширює права товариства, а також встановлює обов’язки товариства, визначає кошти товариства.
Положення законопроекту встановлюють, що вищим органом управління багатоквартирним будинком є загальні збори власників приміщень у багатоквартирному будинку.
Законопроектом визначені зобов’язання власників спільно утримувати загальне майно у багатоквартирному будинку, нести витрати на ремонт загального майна у багатоквартирному будинку та капітальний ремонт багатоквартирного будинку. Частка таких обов’язкових витрат визначається часткою у праві спільної власності на загальне майно у багатоквартирному будинку.
З метою недопущення неконтрольованого відчуження майна у багатоквартирному будинку, положення законопроекту встановлюють заборону власникам приміщень (нежитлових та квартир) у багатоквартирному будинку на здійснення виділення в натурі своєї частки у праві власності на загальне майно, відчуження, а також здійснення інших дій, спрямованих на передачу частки окремо від права власності на приміщення. У випадку руйнування багатоквартирного будинку власники приміщень зберігають частку у праві спільної власності на земельну ділянку.
Законопроектом скасовується Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», та вносяться відповідні зміни та доповнення до Земельного, Цивільного та Податкового кодексів України.
З метою приведення норм Податкового кодексу України у відповідність із проектом Закону України «Про житлові товариства», розроблений законопроект № 3307 «Про внесення змін до статті 157 Податкового кодексу України щодо житлових товариств».
Так, проектом закону № 3307 пропонується внести зміни до ст. 157 ПК України, передбачивши, що житлово-будівельні кооперативи та житлові товариства відносяться до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, до яких застосовуються положення ст. 157 ПК України щодо оподаткування неприбуткових установ та організацій.
Прийняття законопроекту «Про житлові товариства» забезпечить вирішення існуючих проблем створення товариств у новозбудованих будинках та відкриває можливості створення житлового товариства власниками приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об’єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, які призначені для спільного використання власниками приміщень в цих будинках; упровадить процедуру поділу такого товариства, а також виділу з товариства окремого будинку.